Autorská práva

13.01.2013 18:22

Na veškeré fotografie, které vytvoříte, se vztahují autorská práva - jejich porušení je trestným činem, přestože při použití fotografie uvedete autora. Autor vám totiž musí dát svolení.Tento zákon vás chrání, ale dodržujte jej také vy! Za stažení a uložení fotografie vás nikdo nezavře, ale pokud fotografii bez svolení autora použijete (např. na svých webových stránkách), již se jedná o porušení jeho autorských práv.

Užití fotografie - pokud si fotografii stáhnete, uložíte nebo vytisknete a budete ji užívat pro osobní potřebu, zákon neporušujete. Nesmíte ji ale použít a vydělávat na ni.

Autorské osobnostní právo - autorské osobostní právo na fotografii vznikne již při jejím vzniku a máte jej navždy. Autorské osobnostní autorské právo nelze přenechat ani prodat a platí i po vaší smrti, zanikne pouze zánikem fotografie.

Autorské majetkové právo - autorská majetková práva na fotografii - to jsou ty práva, která můžete prodat a autorský zákon je nazývá jako licence. Licencí tedy udělujte podmínky prodeje, které zajišťuje obvykle třetí osoba (např. fotobanka).

Licence na fotografie - licencí existuje několik druhů, ale základní jsou dvě: licence výhradní (pouze pro jednoho kupujícího) a licence nevýhradní (pro neomezený počet kupujících). Od totoho se odvíjí cena, záleží také na tom, na jaké období je licence udělena a na jakou velikost snímku.Neoprávněné užití fotografie

Pozor je třeba si dávat na zdánlivě nevinné použití stažených fotografií při vystavování aukcí. Internetové aukční servry jsou velmi oblíbeným místem prodeje a nákupu, ale pokud už něco prodáváte, rozhodně k aukci přidejte svoji vlastní fotografii. Jednak to svědčí o tom, že výrobek vlastníte a jednak tím neporušujete autorská práva. Pokud totiž stáhnete fotografii, např. ze stránek známého výrobce fotoaparátů, může vám přijít domů poměrně tučná pokuta + náklady na právníka. Internetové aukční síně na tento problém sami v podmínkách upozorňují.


https://www.fotoradce.cz/fotografie-a-autorsky-zakon-1-dil-clanekid46
 

—————

Zpět